My, kbelští členové Junáka, jsme přivítali počátek nového roku v kraji blanických rytířů. Navštívili jsme vlašimskou paraZOO, záchrannou stanici pro volně žijící a zraněné živočichy. K vidění zde byli například draví ptáci, vydry, rys a další zvířata. I ti nejmenší členové oddílu pak zdolali vrch Malý Blaník.

V lednu jsme se připojili k výletu do Košátek, který každoročně pořádá naše skautské středisko Athabaska. Vlakem a procházkou Beraní roklí jsme se dostali na místo, kde se tradičně setkáváme. V přilehlém lese byly pro děti připraveny hry a soutěže. Vše pak zakončil slavnostní oheň, kterým si naše středisko připomíná bratra Rudolfa Vecku, jednoho z těch, kdo v devadesátých letech Athabasku obnovili.

V únoru jsme pro děti uspořádali v lese v Miškovicích večerní akci zaměřenou na sovy. Děti se nejprve dozvěděly, jak sovy žijí, jak vypadají a jaké mají zvláštnosti. Do ornitologické sítě se sice přes veškerou snahu odborníka žádná nechytila, ale alespoň jsme je slyšeli.

Březnové „Putování se zvířátky“ se konalo v Čimickém lese a zúčastnilo se ho celkem dvaadvacet dětí a podobný počet dospělých. Děti chodily po vyznačené trase, na které se učily zajímavosti o zvířatech.

Dozvěděly se mimo jiné, kolik z nich se vejde pod křídlo albatrosa, ptáka s největším rozpětím křídel na světě. Poznávaly také stopy lesních zvířat a plnily mnoho dalších tematických úkolů.

Pokračují schůzky v klubovně, na kterých s dětmi tvoříme, zpíváme a hrajeme si. Zábavnou formou je tak vzděláváme a vychováváme volně podle Skautského zákona. Ten tvoří deset jednoduchých pravidel chování, která považujeme za správná a důležitá. Patří mezi ně například: Skaut je pravdomluvný. Skaut je zdvořilý. Skaut je hospodárný…

S přicházejícím jarem chystáme také akce pro veřejnost: 8. května se s Vámi rádi uvidíme při Vítání ptačího zpěvu. Těšit se opět můžete na procházku kbelskou přírodou, ukázku kroužkování ptáků, hry a další aktivity pro děti. Ve středu 14. května se zúčastníme charitativní sbírky Květinový den. Budete si tak i od nás moci koupit žlutou kytičku a podpořit tak boj proti rakovině.

Doufáme, že byly pro Vás tyto řádky inspirativní a přejeme krásné jarní dny.

Text: Zuzana Šornová a Lucie Pytlová