Na jaře, při oslavách osmdesáti let od založení skautingu ve Kbelích a třiceti let od obnovení činnosti po sametové revoluci, jsme si my, bývalí členové skautského oddílu Avanti uvědomili, že vlastně také máme kulaté skautské výročí: padesát let!

Po tak dlouhé době zdaleka ne všichni zůstali bydlet ve Kbelích a na většinu ani nemáme kontakty. Přesto se v sobotu 8. října 2016 sešlo v klubovně pod Lidovým domem, kterou nám laskavě zapůjčili dnešní naši pokračovatelé z Junáka Kbely, patnáct bývalých členů Avanti. O tom, že setkání bylo moc prima, svědčí i to, že jsme v klubovně vydrželi povídat a bavit se celých sedm hodin a moc jsme si to užili.

Prohlíželi jsme kroniky, četli deníky, vzpomínali na tábory a různé veselé historky, dokonce si neplánovaně zazpívali s kytarou avanťácké písničky. V závěru jsme se vnořili do veliké krabice skautských artefaktů, zápisků, fotek, družinových vlajek a táborových novin, která se dochovala snad zázrakem. Udivilo nás, jak jsme si i po padesáti letech najednou vybavovali jména dětí zachycených na starých černobílých fotografiích z táborů a výprav. Přitom jsme vlastně jakoby už dávno zapomněli, kdo všechno s námi do skauta chodil.

Oddíl Avanti založili manželé Blanka a Zdeněk Kerzlovi 22. 3. 1966 původně se třinácti zakládajícími členy. V létě se již uskutečnil první tábor na Zvíkovci a od září pak nabírali mnoho nových členů. Vznikly tak družiny Bobři, Rychlé šípy, Smaragd, Lišky, Veverky, Ještěrky, Kormoráni, Delfíni. Zpočátku patřil ještě pod Pionýrskou organizaci, činnost však měla velmi silné skautské prvky. V dubnu 1968 přešel oddíl pod Junáka.

Oddílem Avanti prošlo za ty čtyři roky přes šedesát kbelských dětí ve věku 11-15 let. Kromě bohaté celoroční činnosti se uskutečnilo dalších pět letních táborů: Potštejn 1967, Potštejn 1968, Nové Mitrovice 1969 a Chvalkovice 1970. A po definitivním zákazu Junáka v září 1970 ještě tábor v Nízkých Tatrách 1971, slepený ze zbytků kbelských oddílů a opět pod hlavičkou Pionýra.

Přestože roků prožitých ve skautském oddíle bylo vlastně jenom pár, máme na ně všichni krásné vzpomínky.

Proto závěrem prosba – máte-li, prosím, kontakty na ty, kdo už se ze Kbel odstěhovali, nebo pokud je mezi vámi někdo, na koho jsme zapomněli, budeme rádi když se přihlásíte. Neboť další setkání Avanti určitě ještě budou.

Kontakt: Milena Aschenbrennerová (Tláskalová) – asch@volny.cz