První táboření našeho rodinného skautského oddílu jsme podnikli v polovině července, trvalo osm dní a zúčastnilo se ho dvaadvacet dětí a stejný počet dospělých. Pro většinu rodin to byla první zkušenost s tábořením se svými malými dětmi a nikdo předem nevěděl, jak se s touto výzvou vlastně všichni popasujeme. Vždyť věkový průměr našich dětí je jen tři a půl roku! I přes drobné nedostatky v plánování a přípravě tábora, které s sebou nese komunikace a organizace představ o pobytu tolika rodin v přírodě, se naše společná dovolená opravdu povedla.

Tábor jsme vystavěli na slunné louce pod lesem v překrásném prostředí CHKO Broumovské skály. Celý týden panovalo krásné letní počasí. Kdo si myslel, že našim dětem bude chybět pohodlí moderních domovů, brzy zjistil, že se mýlil. Naopak, v týpích a stanech se rychle zabydlely, hrály si spolu na louce a v lese, vyrážely na túry a užívaly si programu, který jsme jim my, dospělí, připravili. Potvrdili jsme si, že i skupina deseti rodin, které se od sebe navzájem liší svým životním stylem a mají rozlišné názory, se dokáže shodnout a díky otevřenosti a vzájemnému respektu se navíc navzájem obohatit. Tak například: jedna rodina přišla s ukázkou lukostřelby, druhá předvedla, jak se bez sirek rozdělá oheň na vaření, třetí přivezla šablony, díky kterým jsme si mohli vymalovat trička… Díky další rodině chytaly děti síťkami bezobratlé živočichy v blízké tůni a brodu a zkoumaly larvy brouků, jepice i jinou vodní havěť… Tábořením nás provázel skřítek „Bělíček“, který dětem psal kouzelné vzkazy a nakonec je zavedl k sladkému pokladu. A k našemu nadšení jsme se dokonce svezli na krásných koních.

Tuhle čilou dovolenou jsme si vychutnali. Doufáme, že i příští rok vyjedeme na druhý ročník táboření kbelských skautských rodin.

účastníci tábora 15. rodinného skautského oddílu Poljana Kbely