Pro děti z oddílu a jejich sourozence jsme na poslední srpnový týden připravili příměstský tábor. Je to moderní forma tábora, kdy rodiče přivedou děti vedoucím ráno a večer po skončení programu si je opět vyzvednou. I když je tento typ ochuzen o některé významné části klasických letních táborů – jako je spaní ve stanech, vaření v polní kuchyni, delší odloučení od rodičů a přátel ve městě – nemusí mu nutně chybět dobrodružství a zážitky. A těch měly „naše“ děti mnoho.

Celým táboreP1050233m se jako nit vinulo téma starých českých pověstí. Hry inspirované těmito příběhy probíhaly v etapách několikrát denně. Odstartovali je osobně Praotec Čech s jeho bratrem Lechem, kteří nás krátkou scénkou vtáhli do své doby. Děti proto rybařily, stavěly obydlí, zakládaly pole, lovily zvěř a rozeznávaly rostliny, které by mohly sníst a neotrávit se. Odpoledne jsme dětem pomohli vyrobit táborové deníky, do nichž si lepily odměny za každou absolvovanou etapu. Na poslední straně deníků poctivě vyplňovaly foglarovský Modrý život. Maličko jsme jej upravili, aby přesně odpovídal našim dětem a jejich aktuálním výzvám.

Hned v úterý jsme se vydali na Vyšehrad. Tato cesta nás prověřila, jak moc jsme nepromokaví a neúnavní. A všichni jsme obstáli na jedničku! Středeční dopoledne patřilo orientačnímu závodu v satalické oboře, kde děti sbíraly zlato a za své poklady dostávaly díly do skládačky. Všechny si pak puzzle s kompletním obrázkem Horymíra a jeho věrného koně Šemíka nalepily do deníků.
P1050289
Výprava na Karlův most, kterou jsme podnikli ve čtvrtek, byla ve znamení pověstí o Karlově mostě a o sochách na něm. Centrum Prahy dětem učarovalo tak, že pěší trasu z Malostranského náměstí až na Náměstí republiky zvládly bez řečí i ty nejmenší. Bylo celou dobu na co koukat a o čem si povídat.

Pátek. To byl dlouhý den. Dopoledne jsme se prošli klánovickým lesem a zahráli si v něm několik her, třeba přírodní bingo. Odpoledne jsme si hráli na naší zahradě a ukončili etapovou hru. Večer jsme si vytvořili v klubovně kino. Společné nocování proběhlo v poklidu, děti byly pořádně unavené. Ráno ale nikdo nevyspával, už v 8:30 jsme byli nasnídaní a měli sbalené všechny spacáky a jiné potřebnosti na přenocování.

Sobotní den byl věnovaný ukončení a oslavě ročního fungování oddílu benjamínků. Připravili jsme dětem dopoledne plné drobných zkoušek tak, aby si ověřily, co si z našeho společného času zapamatovaly a jak jsou zdatné. Tyto hry zakončilo slavnostní blahopřání všem dětem. Oběd jsme si uvařili na ohni v kotlíku a poobědový čas věnovali dětem pro jejich vlastní nápady. Stavěla se „šnekária“, ministavby z dříví a společně se pobývalo ve stanech i na dekách na zahradě.  Celý den pak uzavřel příchod rodičů dětí a sP1050317polečné posezení u ohně.
Oddíl benjamínků sice pro letošní školní rok ukončil své působení, nově však vznikl navazující oddíl vlčat. Jak je u oddílů v Junáku zvykem, poskytne dětem nejen poznání a kamarády, ale hlavně spoustu zábavy a zážitků.

Zuzana Šornová