Ve středu 8. května jsme se v počtu více než třiceti lidí sešli v kbelském parku, abychom přivítali ptačí zpěv. Téměř polovinu účastníků tvořily děti. A není divu, neboť letošní Vítání bylo zacíleno na ty nejmladší. S akcí pomáhali skauti z 15. rodinného oddílu Poljana (Junák Kbely), kteří si připravili doprovodný program zaměřený – jak jinak – na ptactvo. A tak po ranní procházce za ptačím zpěvem následovaly skauty připravené dílničky a hry. Dětští i někteří dospělí návštěvníci si mohli vyzkoušet, jak se ornitologové dostávají do vysokých hnízd dravců s pomocí lana a průsíkovacích provázků, aby okroužkovali mláďata. Na „šplhouny“ na stromě ovšem nečekala mláďata, nýbrž košík s propagačními materiály ČSO. Na stanovišti Sýkorka – praprasestřenice Tyranosaura rexe si děti zahrály na paleontology, hledající v místním pískovišti kosti dávných praještěrů. Jinde si hrály na kukačky na hnízdě a vynášely vajíčka na lžičce z vymezeného území (hnízda). Hry byly prokládány ukázkami kroužkování a povídáním o odchycených a kroužkovaných druzích. Největší ohlas u publika měl samec strakapouda velkého. Před obědem jsme se rozloučili a přislíbili si opakování akce na podzim, tentokráte pod názvem Festival ptactva.

Fotky z Vítání ptačího zpěvu 2013 naleznete zde

Rastislav Švec