Kbelští skauti napříč generacemi V červnu 2016 tomu bude právě 80 let, kdy byl ve Kbelích u Prahy založen první oddíl skautů – junáků. Je to již také více než 25 let od obnovení činnosti Junáka ve Kbelích, ačkoliv fakticky vzato, toto výročí už nastalo vloni, neboť první skautská výprava kbelských skautů po sametové revoluci se odehrála na jaře 1990. Než dělat dvě oslavy rok po sobě, sloučili jsme je do jedné.

První květnová sobota roku 2016 proběhla ve Kbelích téměř celá ve skautském duchu. Už od rána probíhalo tradiční jarní Vítání ptačího zpěvu – ornitologická vycházka vedená Rastislavem Švecem, jedním z dlouholetých kbelských skautských vedoucích a zároveň učitelem místní ZŠ. Od 10 hodin se otevřela skautská klubovna (vč. zahrady) v Bakovské ulici ve sklepě Lidového domu, která je kbelským skautům domovem již od roku 1999, kdy si ji sami zrekonstruovali a přesunuli se do ní z původní klubovny ve školní družině.

Tam byla připravená výstava fotografií, vlajek, krojů, nášivek, kronik, deníků a dalších písemností – napříč celou kbelskou skautskou minulostí 1936 – 2016. K vidění byla vlajka kbelské katolické „čtrnáctky“ z roku 1936, první kronika nebo vlajka střediska Maják z konce šedesátých let. Na zahradě zdravotního střediska si pak příchozí mohli vyzkoušet skautské dovednosti – pletení turbánku, uzlování, šifrování, klasickou i netradiční Kimovku nebo poznávání květin a zvířat. Děti si odnesly vlastnoručně pomalované kameny a dřevěnou medaili s otiskem zvířecích stop. K vidění bylo i slavnostní ohniště, indiánské týpí, stav na proutkovou postel, sauna nebo skládací táborová latrína. Jeden z oddílových odchovanců předvedl moderní provazochodectví – slackline.

Ve dvě hodiny odpoledne nastala slavnostní část dne: odhalovala se pamětní cedule u Lípy svobody. Lípy svobody se 28. 10. 1968 sázely po celé republice, skauti střediska Maják ve Kbelích tehdy zasadili tři. Tu na naší skautské zahradě (u zdravotního střediska) sázeli shodou okolností zrovna skauti z oddílu Albatros Vladimíra Rubeše – Kima. Ten léta učil na kbelské základce a na počátku devadesátých let byl pro nás prvním skautským vedoucím. V. Rubeš už mezi námi bohužel není, ale jsme moc rádi, že pozvání přijali další oddíloví vedoucí, kteří „naši“ lípu v říjnu 1968 sázeli – Dana Korejsová  (Karausová) z 46. dívčího oddílu a Emanuel Provazník (86. smečka vlčat). Slavnostního dne se zúčastnilo velké množství nejen bývalých oddílových dětí, které skautskými oddíly prošly mezi lety 1991-2016, ale i mnoho členů oddílů z let 1968 – 70 – zejména pak 9. a 17. oddílu Avanti a 46. a 83. oddílu Albatros. Sledovat shledání po desítkách let bylo občas až dojemné. Navíc se zjistilo, že letos uplynulo i 50 let od založení Avanti a Albatrosu, a tak bychom měli článek pojmenovat spíše: Skauti oslavili 80, 50 a 25 let. Zdá se, že setkání po letech nebylo poslední. Hned na místě byl domlouván další sraz a my jen dodáváme, že našim skautským předchůdcům za tímto účelem rádi poskytneme svou skautskou klubovnu.

Mezi další významné hosty patřili, vedle místostarostky paní Ivany Šestákové, také rodinní příslušníci vedoucích skautských oddílů z roku 68, zástupkyně skautů z Lomnice nad Popelkou, města, odkud V. Rubeš pocházel.

Velmi nás potěšilo, že pozvání na naši oslavu přijal i hudebník Jiří Suchý – ten byl členem kbelského katolického oddílu v letech 1943 – 48. Po letech si tak u nás J. Suchý mohl sáhnout na vlajku kbelského katolického oddílu, na kterou za války skládal svůj skautský slib. Dnes je čestným členem našeho skautského střediska Athabaska a od víkendu i 15. kbelského oddílu Poljana.

Lípa svobody - pamětní desku odhalil Jiří SuchýU příležitosti výročí byly vydány dvě pamětní pohlednice, speciální razítko pro tuto příležitost a také vyšlo zvláštní almanachové vydání oddílového časopisu Kbelský skauting, které na třiceti stranách shrnuje naši skautskou historii od roku 1936 do současnosti.