Sluníčko, lesy, skautská chata, skupina malých dětí s rodiči, hromady spadaného voňavého listí a klid Lužických hor. To byl podzimní výlet Poljany – kbelského rodinného skautského oddílu – na horskou chatu Selešku, provozovanou libereckým Junákem a perfektně uzpůsobenou pro pořádání početných výprav.

Prvním naším cílem byl dva kilometry vzdálený kopec Sokol, na jehož vrcholu ve výšce 592 m.n.m. leží zřícenina již v patnáctém století zaniklého hradu Starý Falkenburg. Ten sloužil k ochraně obchodní stezky z Čech do Žitavy, ale později i jako sídlo loupeživých individuí. Vrchol kopce se zbytky hradních staveb, zasypaný závějemi spadaného listí, se na chvíli stal rejdištěm skautské drobotiny. Ještě štěstí, že jsme nepotkali bájného zuřivého psa, který hrad od nepaměti hlídá.

Druhý den jsme se pustili po stopách novodobější historie a v lese blízko Heřmanic vypátrali ŘOPík – jeden z objektů lehkého opevnění úseku L3, II. sboru. Je součástí „betonové hranice“ vybudované v letech 1937-1938 na ochranu Československa před hitlerovským Německem. Vybaveni baterkami jsme pevnůstku řádně prozkoumali. Většina dětí se s tímto typem stavby setkala poprvé, a tak jsme si i něco o opevnění pověděli.

Děti také zblízka viděly některé zvířecí obyvatele okolních lesů, například netopýra ušatého, sýce rousného, či ořešníka kropenatého. Každý pták byl po odchytu ornitologem okroužkován. A ani u jejich vypouštění na svobodu malí skauti nechyběli a aktivně pomáhali.

Každou volnou chvilku, pokud to krátké podzimní dny dovolily, jsme využili k vycházkám po okolí skautské základny. Nezapomněli jsme ani na Halloween a uspořádali pro děti dlabání dýní a strašidelný maškarní rej.

Věříme, že budeme ve společných výpravách pokračovat a na tu příští vyrazíme snad již v zimních měsících.